کتاب‌هایی برای بهبود روابط میان خواهر و برادرها

یکی از آرزوهای بزرگ والدین، داشتن فرزندانی است که یکدیگر را دوست بدارند و ارتباط میانشان، سرشار از همدلی و مهربانی و رفاقت باشد. تصور آرمانی پدرها و مادرها، از ارتباط میان خواهرها و برادرها، اغلب ربطی به زندگی در دنیای واقعی ندارد. بسیاری اوقات از والدین می‌شنویم که هیچ کنترلی روی دعوا و مشاجرات فرزندان خود ندارند.

حرفها و خشونت‌هایی که بین کودکان و نوجوانان ردوبدل می‌شود، گاهی والدین را می‌ترساند و از حجم احساسات منفی بین فرزندانشان، احساس شکست و ناتوانی می‌کنند. به نظر می‌رسد گاهی هر چقدر سعی می‌کنیم بین فرزندانمان صلح برقرار کنیم، به مساوات میان آنها رفتار کنیم و کاری نکنیم که احساس کنند تبعیضی میانشان وجود دارد؛ مدام شکست می‌خوریم و از طرف آنها هم متهم می‌شویم.
قطعا برای این مشکلات نیز راه‌حل‌هایی وجود دارد که با کمک متخصصان و روانشناسان کودکان، می‌توانیم آنها را بیابیم و سبک رفتاری مناسب خانواده خود را نیز بسازیم. اما در کل باید به این نکات توجه کنیم :
برای فهم دنیای رابطه فرزندان خود، به رابطه خود با خواهران و برادران خود فکر کنید. درک دلایل احساسات منفی میان آنها، هم از احساس ناکامی و ناتوانی شما می‌کاهد و هم اولین گام برای یافتن راه‌حل است.
با توجه به شدت مسائل و خشونتی که میان فرزندان رخ می‌دهد؛ حداقل مداخله را انجام دهید. همدردی با هر دو طرف و نشان دادن اینکه احساسات منفی آنها را می‌فهمید و می‌پذیرید؛ بهترین کار است و شما را از داشتن سمت قاضی یا داور که باعث ناکامی همیشگی یکی از دو طرف دعوا است؛ می‌رهاند.
قطعا ما احساسات و عواطف یکسانی به همه فرزندان خود نداریم. برخی از آنها به خود ما شبیه‌ترند و به صورت ناخودآگاه، حمایت یا توجه بیشتری دریافت می‌کنند. به این ویژگی‌های ناخودآگاه رفتار خود، آگاهی یابید. به فرزندان خود نشان دهید با هریک از آنها رابطه بی‌همتایی دارید و هرکس جای خودش را در قلب و ذهن شما دارد.
با این توصیه‌های اولیه و کلیدی به سراغ معرفی کتاب‌های این هفته می‌رویم و امیدوارم برای حل این مشاجرات گاه پایان-ناپذیر میان فرزندان خود، کفایت و آگاهی لازم را به‌دست آورید.