18 فوریه 2020
فوریه 18, 2020

پولیپ بینی

0 دیدگاه

پولیپ بینی

پولیپ بینی نوعی توده ی نرم غیر سرطانی است که در بینی رشد می کند و در مسیر غشای بینی ، با ایجاد حجمی در مجرای بینی باعث بروز اختلال در فرآیند تنفسی می گردد.
چرا پولیپ بینی ایجاد می شود و علائم آن چیست ؟ ( جراحی بینی )

تقریباً 1 الی 4 درصد افراد دچار پولـیپ بینی شده که بیشتر آن ها مردان و افراد میان سال می باشند.

آلرژی ، آسم ، آبریزش بینی های طولانی مدت و حساسیتی و عفونت های موضعی ، از عوامل بروز پولیپ بینی هستند.

افرادی که صداهای گرفته ای دارند ، آبریزش بینی متداوم دارند ، در ناحیه سر ، صورت و فک بالا خیلی دچار درد می شوند ، روی صورت به خصوص پیشانی همیشه احساس فشار دارند ، خرناس می کشند و در حس بویایی دچار مشکل شده اند ، ممکن است به عارضه ی پولیپ بینی ، مبتلا باشند.

پولیپ بینی
چگونه می توان پولیپ بینی را تشخیص داد ؟

به طور معمول یک جراح بینی ، متخصص گوش و حلق و بینی به راحتی به کمک چراغ قوه پزشکی و مشاهده درون بینی ، می تواند این عارضه را تشخیص دهد.

در مواردی که لازم باشد تا از وجود عارضه مطمئن شویم ، به کمک آندوسکوپی بینی ، سی تی اسکن یا MRI ، تست آلرژی و آزمایش تشخیص فیبروز کیستی ، ازوجود پولـیپ بینی مطمئن خواهیم شد.

همچنین لازم به ذکر است که مهم ترین راه تشخیص و بارز ترین نشانه وجود پولیپ بینی انسداد تنفسی است ، که در بیشتر موارد با خشکی گلو نیز همراه است.
چه زمانی برای درمان پولیپ بینی ، مراجعه به پزشک متخصص ضرورت می یابد ؟

چنانچه علائم پولیپ بینی تداوم یافته و بیش از ۱۰ روز به طول بیانجامد می بایست حتما به پزشک ، مراجعه کرد. لازم به ذکر است که علائم پولیپ بینی مشابه بیماری سینوزیت مزمن و بسیاری دیگر از بیماری ها همچون ، سرماخوردگی می باشد.

اما به طور کلی با مشاهده علائم ذیل ، باید حتما به پزشک مراجعه نمود :

اختلال حادّ در عملکرد تنفسی
بدتر شدن بیماری به طور ناگهانی
بروز التهاب شدید در نواحی اطراف چشم ها
اشکال در بینایی اعم از اختلال در حرکات چشم ، کاهش بینایی و دو بینی
تشدید سردرد ، همراه با افزایش درجه حرارت بدن یا عدم توانایی در نگاه داشتن سر رو به جلو

دلایل ایجاد پولیپ بینی

تاکنون هیچ گونه دلیل قطعی منوط بر دلیل ایجاد پوليپ بيني ارائه نشده است ؛ یعنی هنوز دلیل این که چرا برخی افراد توسعه دهنده التهابات مزمن هستند ، یا این که چرا در برخی افراد وجود التهابات مداوم ، منجر به ایجاد پولیپ می شود و در سایر افراد این اتفاق رخ نمی دهد ، مشخص نشده است.

مطابق شواهد موجود می توان اذعان نمود که واکنش سیستم ایمنی و همچنین نشانگرهای شیمیایی افرادی که مستعد تولید پولیپ هستند ، در قیاس با افرادی که پولیپ تولید نمی کنند کاملا متفاوت است.

پولیپ بینی

پولیپ بینی در چه سنی رخ می دهد ؟

پوليپ بيني می تواند در هر رده سنی به وقوع بپیوندد ، اما شیوع آن در افراد میانسال بیشتر است و غالبا خانم ها بیشتر از آقایان در معرض ابتلا به آن قرار دارند.

لازم به ذکر است که پولیپ می تواند در هر نقطه ای از مسیرهای بینی و سینوس ها تشکیل گردد ، اما غالبا در مناطقی که سینوس ها در موقعیتی نزدیک به بینی ، استخوان گونه و چشم ها واقع شده اند شاهد ایجاد آن هستیم.
درمان پولیپ بینی

در حالت کلی ، مقصود از درمان پوليپ بيني کاهش اندازه پولیپ یا برطرف نمودن کامل آن می باشد.

قدم اول برای درمان و کوچک کردن پولـیپ بینی ، همچنین به منظور کاهش میزان التهاب ، دارو درمانی و تجویز دارو های ضد التهاب تجویز می گردد ، به نحوی که با دارو درمانی می توان پولیپ های با سایز بزرگ را کوچک تر کرده و حتی در مواردی آن ها را از بین برد.

در صورتی که درمان با دارو ، مثمر ثمر نباشد ؛ درمان پولیپ تنها با جراحی پولـیپ بینی امکان پذیر خواهد بود.
جراحی پولیپ بینی

چنانچه با استفاده از دارو درمانی نتوان اندازه پولیپ بینی را کاهش داده یا از بین برد ، امکان دارد به منظور از بین بردن پولیپ ها و اختلالاتی که سبب التهاب سینوس ها و در نتیجه پیدایش پولیپ می شوند ؛ نیاز به انجام جراحی آندوسکوپیک ضرورت یابد.

لازم به ذکر است که احتمال دارد جراحی پوليپ بيني نتایج دائمی نداشته باشد ، چرا که غالبا پولیپ ها بازگشت پذیر می باشند.

البته معمولا بعد از جراحی پوليپ بيني به منظور پیشگیری از بازگشت پوليپ بيني ، اسپری های کورتیکو استروئید برای بیمار تجویز می گردد.