ظریف‌ ترین بازوی روباتیک در جهان

بررسی ظریف‌ ترین بازوی روباتیک در جهان : یکی از مشکلات اصلی صنایع روباتیک و در حقیقت، بازوهای روباتیک این است که نیروی اعمال شده توسط این بازوها هیچگاه به حدی کنترل شده نیست که بتوانند ابزارهای ظریف را جابجا کنند.

به همین دلیل نیز عموما شاهد حرکاتی زمخت از این دستگاه‌ها بوده‌ایم. حال دانشمندان موفق به ساخت یک بازوی روباتیک ویژه شده‌اند که شباهت بسیار زیادی به بازوهای هشت‌پا ها دارد و به همین دلیل نیز قادر به اعمال حرکاتی باورنکردنی است.

سازندگان این بازوی روباتیک برای نشان دادن میزان دقت آن در یک آزمایش ویژه، یک مورچه را با این ابزار از روی زمین بلند کرده و برای مسافت کوتاهی این موجود را جابجا کردند، در طول این فرایند، بدن مورچه کاملا بدون آسیب باقی ماند و در پایان کار نیز با جدا شدن بازو از مورچه، این حشره به سلامت به مسیر خود ادامه داد. در دیگر آزمایش این بازو نیز با کمک آن تخم یک ماهی نیز بدون آسیب جابجا شد.

البته این نسخه آزمایشی برای معرفی این بازو ساخته شده بود و در حقیقت این پروژه هنوز در مرحله تحقیق و توسعه قرار دارد. سازندگان این اختراع معتقدند که در آینده‌ای نه چندان دور می‌توان با کمک راهی که آن‌ها آغاز کرده‌اند، بازوهای روباتیک بسیار دقیقی را برای انجام دادن عمل‌های جراحی حساس ساخته و جان انسان‌ها را به کمک این روش نجات داد.

شایان ذکر است که یکی از موارد بسیار ویژه و برجسته‌ای که این اختراع را از سایر موارد متمایز می‌کند این است که همیشه ساختن بازوهای روباتیک کوچک برای دانشمندان بسیار دشوار بوده است ولی این روبات تمامی قواعد این رده را از نو نگاشته است.