09 مارس 2020
مارس 9, 2020

سفرهای نوروزی ممنوع

0 دیدگاه

ویروس کرونا در 31‌استان کشور شیوع یافته است. این مساله موجب شده است تا موجی از نگرانی بین شهروندان شهرهای مختلف کشور به‌وجود بیاید.به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه صبح نو ،این در حالی است که پیوستگی‌های قومی و فرهنگی بین شهرها و استان‌های مختلف موجب می‌شود تا برخی از مردم برای سفر به موطن اصلی خود راهی جاده‌ها شوند. از سوی دیگر هم برخی هموطنان فکر می‌کنند ماندن در خانه و شهرشان کار خوبی نیست و سعی می‌کنند با سفر به مناطق خوش و آب‌و‌هوا و به‌خصوص شهرهای شمالی کشور از کرونا دور باشند.

سفر اگرچه اتفاق خوب و دل‌انگیزی است که هر سال در چنین ایامی کم‌کم آغاز می‌شد اما امسال شرایط بسیار فرق کرده است. یک ویروس تمام دنیا را به هم ریخته و همین امر موجب شده تا برخی کشورها شرایط قرنطینه و برخی دیگر محدودیت‌های ترددی را در نظر بگیرند. نمونه قرنطینه‌ها را می‌توان در کشور چین به‌عنوان مبدأ کرونا ویروس و ایتالیا به‌عنوان یک کشور اروپایی مشاهده کرد.

البته مسوولان وزارت بهداشت و درمان ایران این اقدام را یک امر قرون وسطایی دانستند. البته در شرایط فعلی به علت بی‌توجهی مردم به هشدارهای مسوولان که حتی صدای وزیر بهداشت را هم در آورده است شاهد بروز برخی مشکلات در ورودی برخی شهرها به‌خصوص در استان‌های شمالی کشور هستیم. شاید شما هم فیلم‌ها و تصاویری که در یکی، دو روز اخیر درباره انسداد ورودی شهرهای شمالی است را دیده باشید.

در برخی از این موارد مسوولان شهرها و در برخی دیگر نیز خود مردم دست به‌کار شده‌اند. البته به نظر می‌رسد که بهترین اقدام در شرایط فعلی باید از سوی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی صورت می‌گرفت و این سازمان با صدور اطلاعیه‌ای مردم را از بابت مشکلات سفر آگاه می‌کرد.

وزیر بهداشت و درمان هم در روزهای اخیر به شدت از سفرهای مردم به استان‌های شمالی کشور که خود این روزها از مراکز اصلی درگیری با ویروس کرونا هستند انتقاد کرد. این امر بعد از آن روی داد که تصمیم گرفته شد برای سلامتی کودکان‌و‌نوجوانان و نیز جلوگیری از تجمع افراد مدارس تا پایان سال تعطیل شوند.