یک دکترای تغذیه گفت: کسانیکه سبزیجات نارنجی رنگ مثل کدو زرد و هویج مصرف می‌کنند، خطر عفونت تنفسی در آن‌ها کمتر دیده می‌شود اما در مصرف سبزیجات بنفش رنگ مثل لبو و مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ مثل ماهی نیز برای مقابله این بیماری توصیه‌های زیادی شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،اکبر فاضل‌تبار ملکشاه با بیان اینکه راه مقابله با ویروس کرونا در مرحله اول رعایت بهداشت فردی و جمعی است و هیچ ماده غذایی به تنهایی معجزه نمی‌کند، اظهار کرد: در مرحله بعد جلوگیری از تضعیف سیستم ایمنی با رعایت اصول تغذیه و ایمنی غذا باید سرلوحه همگان قرار گیرد.

وی تصریح کرد: بزودی راهنمای مبانی تغذیه پیشنهادی برای پیشگیری و درمان کرونا که توسط اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور زیر نظر وزارت بهداشت بر پایه مستندات مطالعات انجام شده تهیه و در اختیار همگان قرار خواهد گرفت.

این دکترای تغذیه خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم به بیماری کرونا مبتلا نشویم، مهمترین اصل رعایت بهداشت فردی بوده که بالاترین اولویت را به خود اختصاص داده است.

فاضل‌تبار ملکشاه در خصوص تغذیه‌های مناسب برای پیشگیری از بیماری کرونا گفت: مردم در این ایام غذا را به اندازه کافی میل کنند یعنی کالری دریافتی بدن نباید نسبت به نیاز هر فرد کم و یا زیاد شود.

وی بیان کرد: در این زمان به هیچ عنوان رژیم سخت غذایی توصیه نمی‌شود چرا که سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده، بدن را در مقابل این بیماری آسیب پذیر خواهد کرد.

این دکترای تغذیه تاکید کرد: براساس مطالعاتی که تاکنون در دنیا برای مقابله با بیماری‌های ویروسی و عفونی به دست آمده، این است که بعد از دریافت انرژی و پروتئین مورد نیاز توصیه می‌شود که منابع سبزیجات و میوه‌جات به اندازه کافی برای مصرف دریافت شود یعنی مصرف روزی سه بار میوه و سه واحد سبزی را در برنامه‌های غذایی روزانه خود داشته باشیم چراکه مصرف میوه و سبزی در روز می‌تواند بسیاری از آنتی اکسیدانت ها نظیر ویتامین C بدن را تامین کند.

فاضل‌تبار ملکشاه ادامه داد: کسانیکه سبزیجات نارنجی رنگ مثل کدو زرد و هویج مصرف می‌کنند، خطر عفونت تنفسی در آن‌ها کمتر دیده می‌شود همچنین در مصرف سبزی‌ها و میوه‌های بنفش رنگ مانند چغندر ( لبو) و مصرف ماهی نیز به‌علت نقش ضد التهابی اسیدهای چرب محتوی آن برای ارتقا سیستم ایمنی بدن توصیه‌ شده است.

وی افزود: در این روزها هیچ توصیه‌ای به مصرف مکمل‌ها نیست، مگر براساس توصیه‌های وزارت بهداشت برای سنین مختلف و یا افرادی که بواسطه آزمایش‌های انجام شده سطح ویتامین D آن‌ها پایین است توصیه می‌شود برای مصرف آن با پزشک مربوطه مشورت کنند.