09 مارس 2020
مارس 9, 2020

خانه‌نشینی روز دهم

0 دیدگاه

بسیاری از ما این روزها برای جلوگیری از شیوع کرونا، خودمان را در خانه قرنطینه کرده‌ایم. احتمالا در یازدهمین روز خانه‌نشینی به ‏این نتیجه رسیده باشید که خانه ماندن اصلا کار آسانی نیست و به سرگرمی‌ها و برنامه‌های متفاوتی برای دوام آوردن نیاز است.به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شهروند ، همچنان برای همراهی خانه‌نشینان، پویش «در خانه می‌مانیم» را ادامه می‌دهد و روزانه پیشنهادهای متفاوتی از کتاب موسیقی ‏تا معرفی اپلیکیشن‌های کاربردی برای خانه‌نشینان دارد. شما هم می‌توانید عکس‌ها و فیلم‌های یک دقیقه‌ای یا متن‌های ٢٥٠ کلمه‌ای خود ‏را از روزهای خانه‌نشینی به ایمیل ‏shahrvanddaily@gmail.com ‎‏ و صفحه اینستاگرام ‏shahrvandDaily ‎‏ بفرستید تا ما آنها ‏را در شبکه‌های اجتماعی روزنامه منتشر کنیم. ‏

نوای اصیل تار
گویی ٩٨ تمامی ندارد. در خانه‌ خود ایمن مانده‌ایم اما محصور در خبرها. خبرهایی که امان‌مان نمی‌دهند. گویی منتظر مانده بودند تا همه یکجا بر سرمان هوار شوند کما اینکه دیشب هم یکی از آنها به چون زخم دیگری بر ذهن‌های‌مان نشست. «هوشنگ ظریف استاد تار درگذشت.»

حال جسم ظریف به غریبی یک پیرچنگی به خاک می‌رود اما صدای سازش در گوش‌ها جانی تازه می‌گیرد. شاید امروز عده‌ای غم رفتن ظریف را با نغمه‌پردازی خود او در دستگاه دشتی تسکین می‌دهند.ظریف قطعاتی را نواخته و آنها را در آلبومی به نام تار گردآورده است و شاید هیچ اسم دیگری که بخواهد توصیف‌گر نوازندگی این آلبوم باشد، بهتر از تار نبود. این آلبوم به راستی صدای خود تار است.

صدای تاری که از اعماق تاریخ این ساز برمی‌آید. صدایی که شیوه و نمط علی‌اکبرخان شهنازی و موسی معروفی را به یاد می‌آورد اما خود چیز دیگری است. صدایی که فقط دستان ظریف آن را ممکن می‌کرد و حال از این شیوه نواختن تنها صدایی باقی مانده است. برای شنیدن و شاگردانی چون حسین علیزاده و ارشد طهماسبی و داریوش طلایی که حال هرکدام بر ملک تار امیرانی بلامنازعند.

حکایت آلبوم تار که ظریف آن را نواخته است، از بیات اصفهان شروع می‌شود. با همان ناراحتی فرح‌انگیز و غم شادمانه‌ای که از دل این آواز ردیف ایران می‌تراود. ظریف می‌نوازد و در نواختن گویی که بخواهد خروش دل‌انگیز زنده رود را نشان دهد، مضراب‌ها را به چپ و راست می‌گذارد تا به قطعه بعدی برسد؛ اتود دشتی. قطعه‌ای معروف از علینقی وزیری. اتود دشتی آرام و کشدار آغاز می‌شود و پرده‌ها بالا و پایین می‌آیند و می‌روند و صداها با هم ترکیب می‌شوند.

روایت ظریف این قطعه را با مضراب‌هایی ریز و ممتد به جلو می‌برد و پس از این قطعه، قطعه معروف بندباز در دستگاه ماهور و قطعه دخترک ژولیده در چهارگاه از ساخته‌های علینقی وزیر پی‌ درپی‌ می‌آیند و آلبوم ظریف را رنگ می‌بخشند. دست آخر هم می‌تواند ساعتی به آواز دشتی به حکایت ظریف گوش داد که از درآمدها و گوشه‌ها یک به یک گذر می‌کند. به جز آلبوم تار از ظریف قطعات زیادی را می‌توان گوش داد. او سال‌ها در گروه پایور بر تار زخمه زده است.

آلبوم سه‌نوازی در دستگاه شور و ماهور، آثار درویش‌خان، آلبوم راز دل کنسرت گروه پایور به خوانندگی محمدرضا شجریان و با ساز و آواز غوغایی هوشنگ ظریف و محمدرضا لطفی از آثار دیگری هستند که تار آنها را حکایت هوشنگ ظریف قصه می‌کند. این آثار را می‌توانید از سایت بیپ‌تونز یا سایت موسسه فرهنگی-هنری ماهور خریداری کنید.