18 فوریه 2020
فوریه 18, 2020

آشنایی با پرورش زالو

0 دیدگاه

آشنایی با پرورش زالو

در مبحث پرورش و تکثیر زالو، کارگاه های تولیدی زالو به سه گروه طبقه بندی می شوند :

1- کارگاه خانگی یا طرح خانگی پرورش و تکثیر زالو که همان طور که از نامش پیداست به صورت خانگی و در چند اتاق از محل زندگی به وجود می آید.

2- کارگاه نیمه صنعتی که کار پرورش و تکثیر زالو به صورت نیمه خودکار و با نیروی انسانی انجام می شود.

3- کارگاه صنعتی که عملاً کار خودکار کامل می باشد و کار را کامپیوتر مرکزی انجام می دهد.

پرورش زالو با تکثیر زالو چه فرقی می کند؟

در پرورش زالو بایستی لارو زالو یا همان بچه زالو را تهیه و به مدت ۶ تا ٨ ماه مراقبت شود. پس از گذشت این مدت زمان و با غذا دهی مناسب، زالوها به اندازه متوسط پزشکی رسیده و آماده ارائه به بازار می باشند.

در روش تکثیر زالو، زالوی مولد تهیه می شود و با انجام روش های روز جهان پس از گذشت ۹ ماه، کوکون گیری انجام می شود و پس از به دنیا آمدن بچه زالو، سایر مرحله های مثل کار پرورش زالو می باشد.

پرورش زالو فرآیند ساده ای است. درصورتی که محیط دو زالو مثل به هم باشد و به صورت منظم و مرتب تغذیه شوند، احتمال تکثیر این حیوان افزایش پیدا می کند . زالوها برای خود پیله ای درست می کنند و پس از چند وقتی از این پیله بیرون می آیند. هر جفت زالویی می تواند حداکثر ۳۰ زالو تکثیر کند ولی به طور معمول چیزی حدود ۱۵ زالو را می توان انتظار داشت. پس از اینکه زالوها متولد شدند بین ۲ هفته الی ۴ ماه زمان می برد تا بالغ شوند.

برترین زمان برای تکثیر زالو به شیوه مصنوعی فصل پاییز است که ۸ ماه زمان رسیدن به لارو و ۶ ماه زمان بزرگ شدن لارو ها است که مجموعا ۱۴ ماه طول می کشد تا به سوددهی منجر شود.

همچینین درصورتی که می خواهید در وقت خود صرفه جویی کنید می توانید زالوها را در انداره های مختلف (سوزنی، کبریتی، ارایشی، طبی، پیش مولد و مولد) تهیه و در ظرف ها و آکواریوم های مستقل مراقبت کنید ولی برترین ترکیب خرید زالو در سایزهای مولد و کبریتی به صورت همزمان است برای این که هم با پرورش به خوبی آشنا می شوید هم با تکثیر.

به خاطر داشته باشید درصورتی که در بازه مهر تا ماه آذر می خواهید این کار را انجام دهید به جای زالوی مولد از زالو در سایز پیش مولد استفاده کنید برای این که از آبان ماه تا اواخر اسفند ماه کوکون ریزی و تکثیر زالو انجام نمی شود و شما نمی توانید تکثیر انجام دهید در نتیجه استفاده از سایز زالوی پیش مولد هم ارزان قیمت تر است و هم تا زمانی که به سایز مولد برسد به زمان کوکون ریزی و تکثیر رسیده ایم.

در روش پرورش لارو زالو به صورت خانگی می توان با سرمایه کم، درآمد بسیار مناسبی را در مدت شش ماه به دست آورد. به فرض مثال با یک سرمایه کم و یک فضای کوچک به آسانی می توان با گذاشتن وسایلی مانند یخچال و ظروف پلاستیکی و غیره و مقداری لارو با نرخ معمولی به سود مناسبی دست پیدا کرد که نسبت به سرمایه گذاری و وقت قرار داده شده توجیه بسیار مناسبی را دارا می باشد.

برای تهیه ی لارو زالو حتماً به مرکزهای معتبر مراجعه کنید. لاروها در حکم سرمایه ی شما هستند پس باید در تهیه ی آنها دقت کنید. شبیه هرچیز دیگری، زالوها هم گونه های مختلفی دارند اعم از سمی، غیربهداشتی، پزشکی و طبی و… ؛ شما برای کار خود به گونه ی پزشکی و طبی احتیاج دارید پس از بزرگ شدن لاروها، زالوهایتان را می توانید درمرکزهای حجامت بفروشید.

در شیوه خانگی به آسانی می توان در گل همراه زالو، زالو را در یخچال در دمای ۷ درجه سانتیگراد بیش از یک ماه مراقبت نمود بدون اینکه هیچ گونه آسیبی به زالو و قدرت مکندگی آنها وارد گردد. اما شایان ذکر است بعد از گذشت مدت زمان یک ماه حتماً گل تعویض گردد برای این که زالو بخاطر پوست اندازی که دارند به نوعی از خود لعاب پس می زنند که سبب از بین رفتن وضعیت مناسب نگهداری زالو در آن بستر می گردد. همچنین رطوبت گل در گونی نخی که در آن گذاشته می شود باید به نحوی باشد که آب از گونی چکه ننماید و همچنين گونی خشک نباشد.

تولید مثل زالو

تولید مثل در زالو بستگی به دفعات تغذیه و کیفیت غذایی که آن ها استفاده می کنند دارد. زالوها توسط خود بارور سازی، تولید مثل نمی کنند بلکه با دیگر زالوها جفت گیری می کنند . جفت گیری بطور طبیعی در ماه های فصل تابستان در داخل یا خارج آب انجام می شود ، و می تواند تا ۱۸ ساعت به طول انجامد.

پیله ها به وسیله کلیتلوم، که یک ناحیه غنی از غدد، واقع در یک سوم قدامی بدن زالو می باشد تولید می شوند . کلیتلوم مایع چسبناکی ترشح می کند که با انقباضات سریع ماهیچه ای، قوام کرم مانند پیدا می کند . بعد از آن زالو تخم گذاری می کند و هم یک ماده مغذی آلبومینی که هیرودویین نامیده می شود داخل پیله تزریق می کند . پس از این که زالو عقب می کشد ، هیرودویین به تدریج سخت شده و رنگش از سفید رنگ به رنگ زرد قهوه ای تغییر می کند. پیله خارج شده، آستر داخلی ظریفی دارد و با یک ماده پروتئینی اسفنجی قهوه ای مایل به رنگ زرد پر شده است. پیله آب را ذخیره کرده و جنین را از دهیدراتاسیون( کم آبی و خشک شدن) محافظت می کند.

به هنگام خارج شدن نوزاد زالو از توده اسفنجی پیله؛ مادر دو حفره کوچک در هر سر پیله ای که اینک بیضی شکل است ایجاد می کند. سوراخ ها تقریبا به اندازه ۱–۵/ ۰ میلی متر هستند و به زالو های جوان کمک می کنند که از پیله رهایی یابند. زالوهای از تخم بیرون آمده تقریبا ۲–۱ سانتیمتر طول و ۵/ ۱–۱ میلی متر قطر دارند و در جهت تکمیل روند تکاملی شان، پس از خارج شدن از تخم متحمل دگردیسی نمی شوند. زمانی که آن ها از تخم بیرون می آیند بدنشان در اصل شبیه زالوهای بزرگ است جز این که فقط ارگان های جنسی را ندارند. طول مدت جنین زایی بسیار وابسته به دماست که می تواند از چند روز تا یک زمستان کامل طول بکشد. در سن حدود ۳ هفتگی زالوهای جوان قادراند پوست طعمه شان را سوراخ کنند ما تحقیق کرده ایم که زالوهای جوان پس از خارج شدن از تخم تا شش ماه بدون غذا زنده می مانند.